Harry Potter Magical Wand Cassie's lovely books: RECENZE: Papírová města - kniha i film

24. srpna 2016

RECENZE: Papírová města - kniha i film

Autor: John Green
Série: bez série
Počet stran: 288
Nakladatelství: Knižní klub
:Anotace: Po úspěchu románů Hvězdy nám nepřály a Hledání Aljašky vychází nyní v českém překladu další dílo veleúspěšného autora Johna Greena, který si i u nás bleskurychle získal početný fanklub. Hrdinou je Quentin Jacobsen, normální, tak trochu bojácný kluk, který má od dětství rád nespoutanou Margo. Ta mu pak jednoho dne nečekaně zaklepe na okno a vtáhne ho do podivuhodného dobrodružství. Když dívka další dny ve škole chybí, Quentin začne pátrat a brzy si uvědomí, že pro něj zanechala určité stopy. Znal vlastně Margo? A co jsou papírová města, s nimiž se nyní stále setkává? 


- - -

"Je to papírové městečko, papírové velkoměsto, papíroví lidé." Tuhle větu si pamatuju dokonce i z traileru, ale na začátku jsem jí chápala odlišně. Jako představu toho samého, nudy možná, průměrný rutinní život. Ale teď když vím o pravém významu.. informace jako: Co je doopravdy papírové město dokáže ovlivnit celá váš pohled na knihu.

Kdo je Margo Roth Spielgelman. Toť otázka, která prakticky spoileruje hodně částí knihy. Dalo by se říci, že jakmile pochopíte, kdo je Margo, pochopili jste celou knihu. Rozhodně není běžné že pochopení postavy v knize, znamená vyřešit tu knihu. Ne vždy se kniha točí kolem hrdinky v tomhle ohledu, což je zajímavá změna.


Kniha je klasický "road trip" scénář a rozhodně se neodehrává stále na těch samých místech. Kromě občasných nudných pasáží, což je u autora zvykem, se mi kniha líbila převážně díky samotnému nápadu s papírovými městy a řešení mystérie zvanou Margo Roth Spiegelman.

Ještě abych dodala trochu vysvětlení nudných pasáží, není to proto, že by se příběh nerozvíjel, ale zase můj problém s Greenovými knihami. Snaží se psát tak lyricky a "citovatelně", že se to nemůže jinak než táhnout.

- - -

Pokud jde o film, doporučuji asi tak jako knížku. Ne, že by byly přesné kopie, ale atmosféru mají identickou. Budete se při obou cítit stejně, jak to jenom jde u filmu a knihy.

Četla jsem i pár kritik a většinou byly směřované na postavu Margo hranou Carou Delevingne. Vím, že Margo není zrovna štíhlá a vůbec nevypadá úplně jako Cara, ale kdybyste si tyto předsudky odsunuli stranou, pochopíte, že se herečka na místo Margo skvělě hodí.

FILM: 6,9/10
KNIHA: 7/10

Našla jsem ze čtvrtiny rozepsanou recenzi ve svých konceptech, a tak mi přišlo jedině správné ji dopsat a publikovat, i když jsem knihu nečetla právě čerstvě.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý komentář budu jen ráda :) Pokusím se odpovědět na všechny :)

“We read to know that we are not alone”